Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
HİSSE SENETLERİ
HİSSE SENETLERİ

Hisse senetleri, bir şirkette hisse senedi sahipliği birimleridir. Bazı şirketler için hisseler, varsa kalan kârın temettü şeklinde eşit olarak dağıtılmasını sağlayan bir finansal varlık olarak mevcuttur. Temettü ödemeyen bir hisse senedinin hissedarları, kâr dağıtımına katılmazlar. Bunun yerine, şirket karı arttıkça hisse senedi fiyatının büyümesine katılmayı bekliyorlar.

Şirketler iki şekilde hisse ihraç eder: Ortak ve Tercihli. İki tür arasındaki temel fark, İmtiyazlı Hisse Senedi sahiplerinin, şirketin herhangi bir finansal zorlukla karşılaşması durumunda herhangi bir kurumsal varlığa ilk erişiminin olmasıdır. İmtiyazlı hisseler de oy hakkına sahip değildir, yani sahiplerin oy hakkı ve şirketin yönetiminde söz hakkı yoktur.

Hisse fiyatları arz ve talep, şirket kazançları, performans beklentileri (örneğin, Apple’ın yeni bir iPhone piyasaya sürmesi – Apple hisse senedi fiyatlarında bir artış görmek makul bir beklenti olabilir) ve piyasa haberleri, özellikle analist gibi çeşitli faktörlerden etkilenir. beklentiler.