Scroll Top
19th Ave New York, NY 95822, USA
ENDEKSLER
ENDEKSLER

Hisse senedi endeksi, belirli bir hisse senedi veya hisse senedi grubunun piyasa değerindeki değişikliklerin istatistiksel bir göstergesidir. Hisse Senedi Endeksi, Hisse Endekslerinin ve Hisse Senedi Endekslerinin her ikisinin de ifadenin çoğul biçimine atıfta bulunduğu ifadenin tekil bir şeklidir.

En popüler Fark Sözleşmeleri (CFD) türü endekslerdir. Avustralya S&P Endeksi, İngiltere FTSE 100 Endeksi, ABD E-mini S&P 500 ve ABD DJIA Endeksi gibi çok çeşitli hisse senedi endeksleri arasından seçim yapmanızı sağlar.

Bir piyasa endeksi, belirli piyasa özelliklerine sahip bir holding portföyünün değerini ölçer. Her endeksin, endeks sağlayıcı tarafından hesaplanan ve sürdürülen kendi metodolojisi vardır. Çeşitli yatırımcılar, finansal piyasaları takip etmek ve yatırım portföylerini yönetmek için piyasa endekslerini kullanır.

FTSE 100 ve DJIA Endeksi gibi endeksler borsada mavi çipli hisse senetleri olarak listelenir. Blue chip hisse senetleri, sektörlerinde lider olan tanınmış ve kaliteli şirketlerin hisse senetleridir. Bu nedenle, mevcut piyasa duyarlılığının iyi bir ölçüsü olarak kabul edilirler.

Bir endeksteki herhangi bir kurucu hissenin performansındaki bir değişiklik, o endeksin genel değerindeki bir değişiklik olarak yansıtılır. Ayrıca trader’lar endeksler üzerinden değerlendirmelerini yaparak tek bir hisse senedi yerine bir hisse senedi sepetine odaklanabilirler.